• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

BOLU BELEDİYESİ JEOTERMAL SERASI TROPİK MEYVEDE ÖNCÜ

Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce Karacasu yolu üzerinde bulunan fidanlıktaki seralarda, jeotermal kaynak kullanılarak yılın 365 günü bitkisel üretim gerçekleştiriliyor. Bu çalışma ile kentteki çiftçilere her türlü meyve ve sebzenin yetiştirilebilir olduğunu gösterilmesi ve tanıtılması amaçlanıyor.

  

Tropikal Meyve Yetiştiriyor

Bolu’da iklim koşulları nedeniyle yetişmeyen mandalina, muz, ananas, avokado, hurma, yeni dünya, budanın eli, kırmızı limon ve kırmızı muz gibi meyveler ‘iklimlendirmeli’ olarak dizayn edilmiş bu serada yetiştiriliyor.

Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılmış olan  serada Bolu’nun iklimine uygun olmayan ve satışında fazlaca gelir elde edilecek olan ürünlerin yetiştirilebilir olduğunu göstermek ve seracılığa, bunun yanında üretime teşvik etmek asıl amaç olarak görülüyor.

Öğrencilerin İlgi Odağı Oldu

Hafta içi birçok Bolulu vatandaşların ziyaretlerinin yanı sıra öğrencilerin de ilgi odağı. Her hafta ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, okullar tarafından düzenlenen geziler ile Turunç Serası’nda yetkililerden, yetiştirilen tropikal bitkiler  ile ilgili bilgi alıyor.

08.02.2019