• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ AFYONKARAHİSAR’DA TOPLANDI

04.11.2019

"Belediyelerimize yol gösterici olacağız"

Enerji Kentleri Birliği Meclis Toplantısı, Birlik Başkanı ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan başkanlığında toplandı. Birliğin yenilenebilir enerji kaynaklarının tümünü kapsar hale geldiğini vurgulayan Başkan Zolan, belediyelere yenilenebilir enerji kaynaklarını verimli ve yaygın şekilde kullanmaları konusunda yol gösterici olacaklarını söyledi.

1997 yılında Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği adıyla kurulmasının ardından geçtiğimiz haziran ayında, tüm yenilenebilir enerji kaynaklarını kapsaması nedeniyle isim değişikliği yapan Enerji Kentleri Birliği, Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısını Afyonkarahisar Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantıya, Enerji Kentler Birliği Başkanı ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, üye belediyelerin başkanları, meclis üyeleri ve davetliler katıldı. Enerji Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, açılış konuşmasında toplantıya iştirak eden tüm katılımcılara teşekkür etti. Hayatın devamı için enerjinin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Zolan: "Günlük hayatımıza baktığımızda enerjiyi en üst seviyede kullanıyoruz. Ülkemiz açısından enerji kaynaklarını değerlendirdiğimizde ise maalesef arzu edilen noktada değiliz ve dışa bağımlı diyebileceğimiz bir konumdayız." dedi.

 

Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor

Türkiye'nin dış ticaret açığını sağlayan en önemli unsurun enerji olduğunu anlatan Başkan Zolan: "Son dönemlerde hükümetimizin yapmış olduğu teşviklerle milli enerjimize yönelme noktasında çalışmalar gerçekleşiyor. Bugün yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kendi enerjimizi sağlamaya başladık. Türkiye'de düne kadar güneş enerjisi ile ilgili herhangi bir çalışma yokken bugün hemen hemen her şehirde güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, biyogazla ilgili çalışmalar var. Ayrıca yıllardan beri yer altında duran jeotermalin enerjide kullanılması noktasında yoğun çalışmalar yapılıyor. Daha da fazla olsun istiyoruz." dedi.

"Belediyelerimize yol gösterici olacağız"

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kendi öz kaynaklarımızı değerlendirmek ve dışa bağımlılıktan kurtulmak arzusundayız. Bizler Enerji Kentleri Birliği olarak artık yenilenebilir enerji kaynaklarının tümünü kapsar hale geldik. Belediyelerimiz kendi öz kaynaklarını yaratma, ihtiyaçlarını karşılama anlamında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmalı. İnşallah belediyelerimizin bu imkânlarla ilgili bilgi edinmesini sağlama ve yol gösterici olma noktasında gayret göstereceğiz. Ben katılımlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum."

Birliğe yeni katılan Odunpazarı (Eskişehir) ve Boğazlıyan (Yozgat) belediyeleri ile üye belediye sayısı 117’ye yükseldi. Başkan Zolan, katılan iki belediyeye katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Aydın Büyükşehir ve Nazilli Belediyeleri temsilcilerinin imzaları ile Birlik bünyesinde “Çevre Komisyonu” kurulması amacıyla bir önerge verildi. Verilen önerge ile ilgili desteğini belirten Başkan Zolan, önergeyi meclisin oylarına sundu ve birlik bünyesinde “Çevre Komisyonu” kurulması oy birliğiyle kabul edildi.

Çalışmalar yerinde görüldü

Panelin ardından AFJET A.Ş.’nin kurduğu ve işlettiği jeotermal merkezi ısıtma merkezi ve ardından 3 MW kapasiteli AFJES jeotermal elektrik santrali ziyaret edildi. Burada şirket yetkilileri tarafından kurulan sistemler ve uygulama ile ilgili detay bilgiler verildi. Daha sonrasında jeotermal ısıtmalı teknolojik sera ziyareti yapıldı. Katılımcıların yoğun ilgisi ile gezilen serada yapılan çalışmalar incelendi.

04.11.2019