• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

ODUNPAZARI BELEDİYESİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURACAK

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Türkmentokat Mahallesinde 1811 kWe kurulu gücünde “Güneş Enerji Santrali” kurup işletecek.

Odunpazarı Belediyesi’nin 2016 yılında Türkmentokat Mahallesi’ne kurmak istediği ancak Meclis Toplantısı’nda reddedilmesi ardından yargıya taşıdığı güneş enerjisi santrali, Belediyenin davayı kazanması üzerine yeniden gündeme alındı. Bir önceki 1 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali projesinde kapasite artışıyla yola devam etmeye hazırlanan Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir ili, Odunpazarı İlçesi, Türkmentokat Mahallesinde yaklaşık 53 bin metrekarelik alanda 1811 kWe kurulu gücünde “Güneş Enerji Santrali” kurup işletmeyi planlıyor. 

7 milyon lira bedelli proje kapsamında Odunpazarı Belediyesi adına kayıtlı tapulu arazide 5,2 Hektarlık alanda 0,99 MWe kurulu gücünde Güneş Enerji Santrali kurmak için Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden çevre etki değerlendirmesine gerek olmadığına dair belge alınmış olan 999 kWe’lık tesise ilave olarak 812 kWe kapasiteli tesisin de kurulması ve toplam kurulu gücün 1811 kWe olması planlanıyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

10.03.2020