• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

SICAK / TERMAL SU BANYOSU İLE CORONA VİRÜSÜNÜ YOK EDEMEZSİNİZ, NEDEN OLDUĞU HASTALIĞI (COVİD-19) ÖNLEYEMEZSİNİZ VE TEDAVİ EDEMEZSİNİZ

30.03.2020

Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle

Korona virüs tüm dünyada yayılmasını sürdürürken hastalığın nasıl önleneceği ve tedavi edileceğine dair çeşitli iddialar ve söylentiler de almış başını gidiyor. Tuzlu suyun ya da çeşitli termal suların virüsü öldürdüğü ve hastalanırsanız kaplıcaların ya da mineralli su banyolarının veya içmecelerin sizi tedavi edeceği yönündeki yanlış ve bilimdışı söylemler ortalıkta kol geziyor. Bazı kaplıca işletmecileri veya hastalar bu söylentilerin yaygınlaşması karşısında doğru ve bilimsel görüşleri araştırıp bulmaya çalışıyorlar. Bizlere ulaşanlar dışında genel olarak kamuoyunu aydınlatma amaçlı bu metni kaleme almayı uygun bulduk.

Öncelikle basit ve temel bir bilgiyi açıklayalım "Bir virüs vücudumuza girdiğinde, onunla ‘savaşmak ve öldürmek’ bağışıklık sisteminizin işidir. Sıcak su ya da termal su banyosu veya içilmesi ile vücudumuzda bulunan virüse ulaşıp etkisizleştirilmesi veya öldürmesi mümkün değildir, çünkü virüs vücudunuzdaki hücrelerde (korona virüs solunum sisteminde) bulunur. Tekrar vurgulayarak söyleyelim ki vücudumuzda virüs ile mücadelede temel görev bağışıklık sistemince üstlenilir. Sağlam bir bağışıklık sistemi bu mücadeleyi kazanacaktır. Tersi durumda ise bağışıklık sisteminin verdiği ve veremediği yanıtlar bir dizi sağlık sorununa yol açacaktır. Covid-19 pandemisinde en sık gelişen ve ölümlere yol açan durum pnömoni yani zatürredir. Bu hastalıkta solunum işlevini bozacak şekilde akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması söz konusudur. Bir iltihabi (enfeksiyon) hastalıktır ve ateş ile seyretmesi de bu yüzdendir.

Şimdi gelelim Twitter, Facebook ve WhatsApp vb sosyal medya ortamlarında ahkâm kesen sahte bilim teorisyenlerinin yaydığı yalanlara. En dikkat çekenler arasında ellere (el kurutma cihazları ile!) veya boğaza (saç kurutma makinesinden !) uygulanan sıcak havanın veya bir sauna seansının veya sıcak / termal su banyosunun virüsü öldüreceği gibi düz mantıkla “inandırıcı görünen” söylentiler geliyor. İlginçtir bunlar hızla yayılıp belirli bir “yandaş grup” ta toplayabiliyor. Bu noktada çok açık ve kesin olmak durumundayız – bu söylemlerin iler tutar tarafı yoktur ve tümüyle uyduruk ve sahte bilimsel ifadelerden ibarettirler. Doğaldır ki gerçek doktor ya da bilim adamlarının böylesi yalan yanlış ve bilim ve tıp dışı söylemlerde bulunması mümkün değildir. Bu söylentilerde hiçbir bilimsel gerçek, veri, bulgu ve dayanak yoktur.

"Corona virüsünün bulaşmasını önlemenin ve hastalık yaratmadan “öldürmenin” en etkin ve geçerli yollarını artık iyice öğrenmiş olmalıyız. Kısaca tekrarlarsak, öncelikle “evdekalmak”, sosyal izolasyona uymak, ellerimizle ağzımıza ve burnumuza dokunmamak, sık sık sabun ve su ile ellerimizi iyice yıkamak veya etkin el dezenfektanı kullanmaktır. Benimseyelim ve uygulayalım!

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/ate%C5%9Fle-seyreden-t%C3%BCm-enfeksiyonlarda-termal-tedavi-yani-karag%C3%BClle/

31.03.2020