• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

EPDK BİRDEN ÇOK ELEKTRİK ÜRETİM TESİSİ BAŞVURULARINA İLİŞKİN DUYURU YAYIMLADI

EPDK tarafından yapılan duyuruyu aşağıda yer almaktadır.

 

BİRDEN ÇOK KAYNAKLI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSİ BAŞVURULARINA İLİŞKİN DUYURU

 

1. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında;

*    birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisi kurmak üzere önlisans başvurusu yapmak isteyen tüzel kişiler ile

** mevcut önlisans veya üretim lisanslarına konu üretim tesislerinin birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisine dönüştürülmesi kapsamında tadil başvurusu yapmak isteyen tüzel kişilerin,

  1. önlisans veya lisanslarına santral sahası daha önce derç edilmemiş ise öncelikle 25.06.2020 tarihli ve 31166 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan“Elektrik Piyasasında Önlisans Veya Lisanslara Konu Üretim Tesislerinin Santral Sahalarının Belirlenmesine İlişkin Usul Ve Esaslar’a (Usul ve Esaslar) uygun santral sahasının derç edilmesi için tadil başvurusunda bulunması gerekmektedir.  
  2. önlisans veya lisanslarına derç edilmiş mevcut santral sahasının Usul ve Esaslara uygun olmaması halinde öncelikle söz konusu santral sahasının Usul ve Esaslara uygun hale getirilmesi için tadil başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Bu kapsamdaki tadil başvurularının Temmuz - 4 Ağustos 2020 tarihleri arasında Kurumumuza yazılı olarak yapılması gerekmektedir. 04 Ağustos 2020 tarihinden sonra yapılacak başvurular EPDK Elektronik Başvuru Sistemi üzerinden yapılacaktır.

 

2. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında;

*    birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisi kurmak üzere önlisans başvurusu yapmak isteyen tüzel kişiler ile

** mevcut önlisans veya üretim lisanslarına konu üretim tesislerinin birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisine dönüştürülmesi kapsamında tadil başvurusu yapmak isteyen tüzel kişilerin

söz konusu başvuruları 1 Temmuz - 4 Ağustos 2020 tarihleri arasında 25.06.2020 tarihli ve 31166 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Önlisans ve Lisans İşlemleri ile İlgili Başvurulara İlişkin Usul ve Esaslar”ın eklerine uygun şekilde yazılı olarak yapılması gerekmektedir. 04 Ağustos 2020 tarihinden sonra yapılacak başvurular EPDK Elektronik Başvuru Sistemi üzerinden yapılacaktır.

 

Duyuru ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

01.07.2020