• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi 3.500 Hanenin Elektrik İhtiyacını Karşılıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Tavas Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde günlük 150 ton evsel atık bertarafından üretilen enerjiyle ile aylık 3.500 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

İlgili video paylaşımı için tıklayınız.

Türkiye’nin "En Çevreci" "En Temiz" ve "En Sağlıklı" belediyesi unvanı bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla dikkat çekmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi'ndeki atıklardan sağlanan metan gazından üretilen elektrik enerjisi miktarını 5 katına çıkartan Denizli Büyükşehir Belediyesi, benzer bir yatırımı Tavas Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde faaliyete geçirdi. Tesiste elektrik enerjisi üretimi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) lisans alınırken, burada Denizli Büyükşehir Belediyesi Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi'nden farklı olarak atıklardan metan gazının depolanması için 3.500 metreküplük çift katlı gaz balonu yerleştirildi.

Tavas Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne günlük ortalama 150 ton evsel atığın geldiği, bugüne kadar ise 80.000 ton evsel atığın depolandığı kaydedildi. Depolanan evsel atıklardan oluşan metan gazından elektrik üretimine başlandığı ifade edilirken, tesiste günlük 1.2 MWh'lik elektrik enerjisi üretilebileceği, üretilen bu enerji ile aylık ortalama 3 bin 500 hanenin elektrik ihtiyacının karşılanacağı kaydedildi.

Kaynak : Denizli Büyükşehir Belediyesi

 

 

15.03.2021