• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

2016 Yılı Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı

14 Ekim 2016 Cuma

Birliğimizin Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Haliliye Belediyesi’nin ev sahipliğinde, birlik üyelerinin katılımıyla Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. 

Nevali Otel’in kongre salonunda gerçekleşen toplantıya, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, üye belediye başkanları ve meclis üyelerinin yanı sıra Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Milletvekilleri Kasım Gülpınar ve Mehmet Ali Cevheri, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol ile AK Parti Haliliye İlçe Başkanı Mehmet Canpolat, danışma kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Meclis Toplantısına, Birlik Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci başkanlık yaptı. 2017 yılı bütçesi ve 2017 yılı performans programı birlik üyelerine okunduktan sonra yapılan oylama ile kabul edildi.  Hilvan Belediyesi’nin ayrılma ve Köprübaşı Belediyesi’nin katılma kararları onaylandı.

Açılış konuşmaları öncesinde 15 Temmuz darbe girişiminin anlatıldığı kısa bir film ile Şanlıurfa’nın anlatıldığı tanıtım filmi katılımcılarla paylaşıldı.

Açılış konuşmasını ilk olarak Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol yaptı.

Başkan Demirkol, “Haliliye Belediyesi olarak Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen davetliler ile kültürel değerlerimizin kaynaşması amacıyla bu toplantıya ev sahipliği yaptık” diyerek 15 Temmuz şehitleri ve yaşanan terör olaylarında şehit düşen güvenlik güçlerine rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “Haliliye Belediyesi olarak biz bu toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. Teklifimizi kabul ettikleri için teşekkür ediyoruz. Tarihi, kültürel değerlerimizin yanı sıra ortak değerlerimizi de ön plana çıkarıp birlikte yaşama arzumuzu tüm ülkeye yaymak için bu toplantının Haliliye’de olmasını arzu ettik.” dedi.

  

JKBB’den Kabahaydar Havzasının araştırılmasını istiyoruz…

“Başkan Demirkol, Şanlıurfa’nın kalkınmasını amaçladıklarını ifade ederek, Kabahaydar Havzası’nın jeotermal bakımdan incelenmesi talebinde bulundu.”

İlçe sınırlarında içerisinde bulunan Kabahaydar Havzası’nda önemli bir jeotermal potansiyel olduğunu, genç nüfusa ve bölgenin turizmine katkı sağlaması amacıyla bu bölgede de teknik bir çalışma yapılması talebinde bulunan Başkan Demirkol, “Jeotermal alanında Şanlıurfa’nın iki havzası var. Bunlardan birisi Karaali bölgesi ve bu bölge işletmeye açıldı. Kabahaydar Havzası’nın da araştırılarak yer altındaki bu zenginliklerimizin yer üstüne çıkarılması ve bölge ekonomimize katkı sağlamasını istiyoruz. Bölgemizdeki genç nüfusa istihdam sağlayacağı düşüncesiyle sayın başkanımızdan isteğimiz; Kabahaydar Havza’mızın araştırılarak, tetkiklerin yapılması. Haliliye Belediyesi olarak biz de üzerimize düşeni yapacağız.” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ, GÖBEKLİTEPE’Yİ DÜNYAYA TANITMAK”

Başkan Demirkol, konuşmasının son bölümünde ise tarihin bilinen en eski yeri olan Göbeklitepe’nin tüm dünyaya tanıtılmasını hedeflediklerini anlatarak, şunları söyledi:  

“Göbeklitepe dünyanın bilinen en eski yeridir. Eğer biz Göbeklitepe’yi tüm ülkeye, tüm dünyaya tanıtacak olursak Türkiye turizmde çağ atlayacak ve bölgemizdeki genç nüfusa ciddi bir istihdam sağlanacaktır.

BAŞKAN BAHÇECİ; “ENERİJİMİZİ BARIŞ İÇİN HARCAYACAĞIZ”

Birlik Başkanımız Yaşar Bahçeci ise konuşmasına Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’a teşekkür ederek başladı. Bahçeci; “Fevzi Başkan bizi Şanlıurfa’da gerçekten çok güzel ağırlıyor. Kendisine ve ekibine bu güzel misafirperverliklerinden dolayı tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyorum. Şanlıurfa hem tarihi hem de manevi değerleri açısından ülkemizde çok önemli şehirlerimizden birisi. Bugün burada Türkiye’nin birçok yerinden belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz ile çok güzel bir mozaik oluşturarak birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajı verdik. Biz tüm Türkiye olarak bir ve bütün olunca çok güzeliz. Programımızın açılışında 15 Temmuz terörist kalkışması ile ilgili hazırlanan filmi izlerken hepimizin gözleri doldu. Bu hain, bu alçak kalkışmayı gerçekleştiren teröristler yaptıklarının cezasını çok ağır çekecekler elbette. Bizler de birbirimize daha çok kenetlenip, farklılıklarımızla bir arada yaşayarak bu vatan hainlerine en güzel cevabı vereceğiz. Geçen hafta İstanbul’da gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Enerji Bakanımızın üzerine basarak söylediği bir tanım vardı, “Barış için enerji”. İşte bu slogan kongreye damgasını vurdu. Bizler de belediye başkanları olarak ülkemizin geleceği için enerjimizi barış için harcayacağız.” dedi.

  

ŞANLIURFA’DAKİ POTANSİYELİ GELİŞTİRMEK MÜMKÜN…

Bahçeci; Şanlıurfa’daki jeotermal kaynakların geliştirilmesinin mümkün olduğunu, JKBB olarak bu konuda gereken desteği vereceklerini belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

“Şanlıurfa jeotermal konusunda önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli geliştirmek elbette mümkün. Valimizin, büyükşehir belediye başkanımızın, milletvekillerimizin hem Karaali’de, hem de Kabahaydar’da bu çalışmalara destek vererek jeotermal konusunda Şanlıurfa’yı çok önemli bir yere taşıyacaklarına inanıyorum. Biz de kurum olarak gereken her türlü desteği vermeye hazırız.”

Bahçeci’nin ardından konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de, “Şanlıurfamız tarihte bırakmış olduğu izleri, Kurtuluş Savaşı’nda vermiş olduğu mücadeleyle, bugün de mazlumlara kucak açmasıyla enser şehri olarak yoluna devam ediyor. Çok bereketli topraklara sahibiz. Böyle güzel bir günde sizleri ağırlamaktan onur duyduğumuzu, bu ağırlamaya ev sahipliği yapan Haliliye Belediye Başkanımız Fevzi Demirkol’a ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Şanlıurfa, çok özel bir coğrafya” diyen Vali Güngör Azim Tuna da, “Şunu özellikle söylemek lazım; Şanlıurfa, Türkiye’nin sigortasıdır” şeklinde yorumda bulundu.

Toplantıda ayrıca Milletvekilleri Kasım Gülpınar ve Mehmet Ali Cevheri de birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper BABA “GAP Bölgesinin Jeotermal Enerji Potansiyeli ve Geleceği”, GAP Seracılar Birliği Başkanı ve Türkiye Sera Yatırımcıları Birliği Başkanı Müslüm YANMAZ “Karaali Bölgesi Jeotermal Sera Çalışmaları”, GÜNDER Genel Sekreteri Faruk TELEMCİOĞLU “Türkiye’nin Güneşi” konulu sunumları ile katılımcıları bilgilendirdiler.

  

Programının ikinci gününde teknik ve kültürel gezi düzenlendi. Başkan Fevzi Demirkol ve birlik üyelerinin katıldığı gezi programında heyet ilk olarak Akçakale’de bulunan Süleymanşah Konaklama Tesisi’ni ziyaret etti. Burada Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat ve İlçe Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan tarafından karşılanan heyete kampla ilgili teknik bilgiler verildi. Heyet üyeleri bilgilendirmenin ardından Suriyeli sığınmacıların el işi eserlerinin yer aldığı sergiyi gezdi.  Kamptaki incelemelerin ardından katılımcılar tarafından Suriyeli sığınmacı çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Heyet, kamptaki incelemelerinin ardından Suriye sınırının sıfır noktasına geçti. Burada Akçakale Belediye Başkanı Ayhan, heyettekilere sınırda yaşanan gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

  

HARRAN’DA ÖREN YERLERİ GEZİLDİ

Heyet üyeleri, Akçakale’deki incelemelerinin ardından tarihi Harran ilçesinde Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ve Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık tarafından karşılandı. Ören yerlerini gezerek bilgiler aldı. Gezi programının sonunda heyet üyelerine Harran Belediye Başkanlığı tarafından yöresel yemek ikramında bulunuldu.

  

GÖBEKLİTEPE’YE HAYRAN KALDILAR

Heyet üyeleri, teknik ve kültürel gezisini dünyanın bilinen en eski kalıntılarının bulunduğu Göbeklitepe’de devam etti. Burada rehberler eşliğinde Göbeklitepe’deki kalıntılar incelendi. Heyet üyeleri, Göbeklitepe’ye hayran kaldıklarını dile getirdiler.

KARAALİ’DEKİ SERALARDA İNCELEMELERDE BULUNULDU

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği üyelerinden oluşan heyet, teknik ve kültürel geziyi Karaali bölgesinde tamamladı. Karaali’deki jeotermal kaynakları ve seraları inceleyen heyete, yetkililer tarafından bilgiler verildi.

Gezi ve incelemeler boyunca Başkan Fevzi Demirkol, birlik üyelerine Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel değerleri hakkında da çeşitli bilgiler verdi.

 

 

25.10.2016