• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

BAKAN DÖNMEZ VE BELEDİYELER YENİLENEBİLİR ENERJİYİ KONUŞTU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birliğimizin Meclis Toplantısının ardından, "Yenilenebilir Enerji Politikaları ve Belediyeler Paneli" Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in teşrifleri ile gerçekleştirildi.

Düzenlenen panel programına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, EKB ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, Birliğe üye çok sayıda Belediye Başkanı, sektör temsilcisi ve davetliler katıldı.

Panel programız, Denizli Büyükşehir Belediyesi tanıtım filmi ve Birlik tanıtım filmleri gösterimleri ile başladı. Film gösterimlerinin ardından program, Enerji Kentleri Birliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Valisi Ali Fuat Atik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açılış konuşmalarıyla devam etti.

Başkan Zolan yaptığı açılış konuşmasında: "Yenilenebilir enerjide ülkemiz çığır açtı, çok büyük güzellikler ortaya çıktı. Sayın Bakanımızın yenilenebilir enerjide belediyelerimize vermiş olduğunuz katkı, yatırım ve teşvikler çok önemliydi." diyerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e teşekkür etti.

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün artık başka ülkelerde gördüğümüz tesisleri, bir ilden başka bir ile giderken yolculuk boyunca görüyoruz. Güneş santralleri, jeotermal santraller, yenilenebilir enerji alanında yapılmış yatırımları görüyoruz. Onun için ben size tekrar çok teşekkür ediyorum. Ülkemizle ve sizlerle gurur duyuyoruz Sayın Bakanım." Belediyelerin kendi bütçeleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yönelmesi gerektiğini, yapılan bu yatırımların Türkiye’nin yerli ve milli enerji politikalarına katkı sağlayacağını belirten Başkan Zolan, bu yolda yürümeye devam edeceklerini ifade etti. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce bir yola çıkarak iklim değişikliği eylem planı hazırladığını anlatan Başkan Zolan: "İklim değişikliğini önlemeye yönelik yaptığımız yatırımlarla Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) değerlendirmesi sonucu Türkiye’yi temsil ettik ve bu planlamamızla Dünya 2'nciliği ödülünü aldık. Bu dünya, bu ülke hepimizin." diyerek sözlerine son verdi.

İnsanoğlunun yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesinin hayati derecede önem taşıdığından bahseden Denizli Valisi Atik ise: "Biz çok şükür üreten bir ülkeyiz, üreten bir kentiz. Üretimin de bazı gerekleri var. Bu gereklerden biri de enerji sağlamak. Biz insanoğlu olarak dünyayı tükettik, vahşice kullandık. Biraz önce Büyükşehir Belediye Başkanımızın ifade ettiği gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz hep birlikte hem merkezi hükümet, hem de yerel yönetimler olarak bu konuya önem vermemiz gerektiğine inananlardan biriyim. Başka çaremiz de kalmadı, artık kaynakları verimli kullanmanın zamanı gelmiştir." diyerek organizasyona ev sahipliği yapmakta öncülük ettiği için Başkan Osman Zolan’a teşekkür etti.

  

Bakan Dönmez, bir önceki Denizli ziyaretinde, Başkan Zolan’ın yenilenebilir enerji alanındaki yatırım ve faaliyetlerini gördüğünü, Birlik Başkanı olarak da aynı anlayışla diğer belediyelere öncülük etmiş olmasının değerinden bahsetti. Bakan Dönmez: "Enerji Kentleri Birliği Başkanı olarak da diğer belediyelerimize rehberlik yapan, yol gösterici olma hedeflerine katkı sağlama noktasında önemli işlere imza attığını görmüştük. Bu hususta kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Enerji Kentleri Birliği uzun süredir, yerel yönetimlere yenilenebilir enerji hakkında danışmanlık, eğitim, inceleme ve diğer hususlarda destek veriyor." diye konuştu. Birliğin isim değişikliği ile birlikte yönetimsel olarak zihniyet değişimi yaşadığını dile getiren Bakan Dönmez: "İsim değişikliği, yenilenebilir enerjiyi daha bütüncül alan bu konuda zihniyet değişimini, yönetimsel öngörüyü çok iyi anlatan bir özet olmuş. Sayın Başkan nezdinde Enerji Kentleri Birliği üyelerinin hepsini kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Bakanlığın yerel yönetimler, üniversiteler ve diğer kurumlarla enerji konusundaki desteklerini anlatan Bakan Dönmez, dünyada yaşanan enerji krizleri hakkında bilgi verdi. Yenilenebilir enerjinin büyük bir önem taşıdığına dikkati çeken Bakan Dönmez: "Özellikle yerli, milli ve çevreci enerji kaynağı olması hasebiyle hem iklim değişikliği ile mücadelede hem enerji arz güvenliği noktasında yenilenebilir enerjiyi en önemli araçlarımızdan biri olarak görüyoruz. Dünya bir enerji darboğazından geçiyor. Bu durum enerji fiyatlarında özellikle son 1 yıldır % 200-300’lere varan, 2-3 stok piyasalarda 5 kat oranda artışa neden oldu. Yerli ve milli kaynaklar yaşanan şok dalgasına karşı adeta bir koruyucu şemsiye, paratoner görevi üstlendi." diye konuştu.

Açılış konuşmaların ardından panele katılan meclis üyeleri Bakan Dönmez’e yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini iletti. Bakan Dönmez de gelen soruları yanıtladı ve kendisine iletilen konuların takipçisi olacaklarını ve çözüm noktasında Bakanlık olarak ellerinden geleni yapacaklarını iletti. 

  

  

25.10.2021