• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

BİRLİK MECLİSİ KONYA’DA TOPLANDI

Enerji Kentleri Birliği'nin 2022 Yılı Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Konya Büyüksehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Birlik Başkanı Osman Zolan'ın başkanlığında, üye belediyelerin başkanları ve meclis üyelerinin katıldığı toplantıda, meclis gündemindeki maddeler görüşülerek karara bağlandı.

 

 

 

 

Oybirliği ile kabul edilen gündem maddesi ile Manisa ili Ahmetli Belediyesi ve Aydın ili Bozdoğan Belediyesinin üyelik taleplerinin kabulü ve Yalova ili Esenköy Belediyesi ile Balıkesir ili Bigadiç Belediyesinin üyelikten ayrılma taleplerinin kabulü ile Birliğe üye belediye sayısı 154’te sabit kalmıştır.

Üye belediyelerimizin önergesi üzerine, jeotermal kaynağın çevresel etkilerini incelemek amacıyla kurulan çevre komisyonu “Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi ve Durum Raporu” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Yapılan sunumda çevre komisyonunun yapmış olduğu teknik geziler ışığında jeotermal kaynağın Dünya’da ve Türkiye’deki konumu, jeotermal kaynakların çevresel etkileri ve jeotermal kaynağın daha verimli ve sürdürülebilir kullanımı ile ilgili sonuç ve öneriler katılımcılar ile paylaşıldı.

Meclis Toplantısının ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Enerji Kentleri Birliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın, açılış konuşmalarıyla, “Gündem: Enerji” başlıklı panel programına geçildi.

 

Panelin ardından üye belediyelerin başkanları ve meclis üyelerinin katıldığı teknik ve kültürel gezi düzenlendi. Konya Büyükşehir Belediyesinin kurduğu Konya Kaşınhanı Entegre Katı Atık Tesisi ziyaret edildi. Misafirler daha sonra Mevlana Müzesini, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezini ve Ecdat Parkını gezdi.

 

 

 

 

 

27.10.2022