• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

ÇORUM BELEDİYESİNİN YENİLENEBİLİR ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ

Yenilenebilir enerji projelerine önem veren Çorum Belediyesi, hayata geçirdiği enerji yatırımları ile tükettiği enerjinin yüzde 75’ini kendisi üretti.

 

 

 

 

Çorum Belediyesi, geçen yıl rüzgar enerji santrali, güneş enerjisi santrali (GES) ve biokütle tesislerinden toplam 17,8 milyon kilowatt saat elektrik üreterek tüketiminin yüzde 75’ini yenilenebilir kaynaklardan karşıladı. İklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları çerçevesinde bir taraftan çevre yatırımlarına ağırlık veren Çorum Belediyesi, diğer taraftan enerji ihtiyacını su ve güneş gibi doğal kaynaklardan ve evsel katı atıklardan karşılamaya devam ediyor. Kentteki vahşi çöp depolama alanlarını ıslah eden Çorum Belediyesi, katı atık merkezlerinde toplanan evsel katı atıkları ekonomiye kazandırıyor.

6 bin konutun ortalama yıllık tüketimine eşit bu üretimle 21 bin 308 ağaç dikimine eş değer olarak 8 milyon 757 bin 600 ton karbondioksit salımını önlenmiş oldu.

Çorum Belediyesi olarak yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çok büyük ve önemli hamleler yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, belediye olarak kendi enerjilerini kendilerinin ürettiğini söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının verili kullanılmasında Türkiye’deki bütün belediyeler göz önüne alındığında Çorum Belediyesi’nin özel bir yeri olduğunu vurgulayan Başkan Dr. Aşgın, “Çorum Belediyesi tükettiği elektrik enerjisinin yüzde 75’ini üreten bir belediye. Üretken bir belediye olarak bu rakamları önemsiyoruz. Çorum Belediyesi, 2022 yılında 17.8 milyon kilowatt saat elektrik üretimi gerçekleştirildi. Bunun önemli bir kısmını rüzgar enerji santralimizden ürettik” dedi.

Haber kaynağı İHA.

31.08.2023