• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

SANDIKLI’DAN YENİLENEBİLİR ENERJİYE TAM DESTEK

03.04.2017

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl: “Türkiye'de enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerji potansiyelini ekonomiye kazandırmaya yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülürken biz de Sandıklı Belediyesi olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapma gayreti içerisindeyiz. Bölgemizdeki jeotermal kaynaklarımıza sahip çıkarak bu kaynakları her türlü alanda değerlendiriyoruz. Ayrıca belediye olarak yeni bir güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyoruz.” diyerek belediye olarak yaptıkları yenilenebilir enerji çalışmalarını anlattı.

Çalışmalarla ilgili açıklamalarına “Sandıklı kaplıcaları, Friglerden bugüne yaklaşık 2 bin yıldır insanlara şifa dağıtıyor. İlçede üç adet 5 yıldızlı, bir adet 3 yıldızlı otel ve belediye işletmesinde bulunan apart ve villalar termal turizme hizmet ediyor. Termal turizmde toplam yatak kapasitemiz 4 bin olup ilçe genelinde 130.000 m²’lik bir alanı jeotermal kaynaklarımız ile ısıtıyoruz. Bölge, en eski ve kendini yenileyen bir şifa merkezi olma yolunda hızla ilerlerken belediyemiz tarafından yatırımcılara sağlanan desteklerimiz de devam etmektedir.” diyerek ekledi.

BÖLGESEL ISITMADA İLKLERDEN

1990’lı yıllarda yapılan çalışmalar ile Sandıklı şehir merkezindeki konutların ısıtılması düşünülmüş, 1994 yılında Sanjet Sandıklı Jeotermal A.Ş. kurularak konutların ısıtılması dönemi başlamıştır. Günümüzde 8 adet ısı merkezi ile 13 bin konut eşdeğeri (KE) abonemiz ısıtılmakta olup şehir merkezinin %76’sı jeotermal enerjiden faydalanmaktadır.

500 BİN M2 SERA

Bölgemizde şehir ısıtılmasından dönen termal suyla ve jeotermal kuyulardan ısınan toplam 500.000 m² sera bulunmaktadır. Jeotermal suyun daha verimli kullanılması amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle "Sandıklı Termal Turizm Bölgesinde Jeotermal Suyun Tek Elden Dağıtılması Projesi" hazırlanılmış olup bu yıl ocak ayında ihalesi yapılarak yapım işine başlanılmıştır. Bu proje ile jeotermal suyun kontrollü reenjeksiyonu ve tek elden dağıtımı sağlanacaktır.

  

SANDIKLI KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Güneş ışığından en fazla faydalanan ilçeler arasında yer alan Sandıklı’mıza, belediyemiz tarafından güneş enerjisi santrali kurulacak. Türkiye'de enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerji potansiyelini ekonomiye kazandırmaya yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülürken bu çerçevede belediyemiz de güneş enerjisi santrali kurarak yenilenebilir enerji çalışmamalarına destek olmaya hazırlanıyor.

630 KW güç üretecek olan santral; 7500 m2'lik mevcut kapalı pazar yerimize, 1 MW güç üretecek santral ise kaplıca bölgemize kurulacak. Kaplıca bölgemizdeki bu tesis 15.000 m2’lik alana inşa edilecek. Bu proje ile belediye bütçemize büyük katkı sağlayacağız. Elde ettiğimiz bu gücü trafolarla şehir şebekesine vererek, Sandıklı’nın enerji ihtiyacına biz de katkı sağlayacağız. Bu sayede tesislerimizde, idari binamızda ve su kuyularımızda tükettiğimiz yüklü enerji giderlerimizi elektrik dağıtım kurumu ile mahsuplaşacağız. Tesisler kısa sürede kendisini amorti edecek. Görüldüğü üzere Sandıklımız doğasıyla, kaplıcalarıyla, konutların ısıtılmasıyla hem vatandaşlarımız hem misafirlerimiz için örnek ve gurur kaynağı olan bir ilçe haline gelmiştir. Emanet aldığımız bu görevde ilçemizi daima ileriye taşıyacak modern ve örnek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.

07.04.2017