• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

KAHRAMANKAZAN ÖNEMLİ BİR TERMAL İLÇE

12.04.2017

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ilçelerine yapılacak ve Ankara’nın cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.

Ertürk: Kahramankazan, Ankara şehir merkezine en yakın konumda olup (30 km) ve önemli termal kaynaklara sahip bir ilçe olarak dikkatleri çekiyor. Öyle ki Kazan’daki termal tesislere ulaşım, Ankara’nın merkezinden sadece yirmibeş dakika sürüyor. Bölgenin gelişimine büyük katkısı olacak yol çalışmalarının tamamlanması ile Esenboğa Havalimanı ile Kahramankazan arası 17 km’ye düşecek.

İlçede, Soğulcak köyündeki 5 bin hektarlık ruhsat alanında yapılan çalışmalarda 7 kuyuda sondaj çalışmaları yapılmış ve 5 kuyuda işletilebilir 200 lt/sn ve ortalama 53-55 ℃derecede jeotermal su elde edilmiştir. YİKOB’a yapılan başvuru ile Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı ve bu ruhsatın kullanımı için gerekli ÇED raporu alınmıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Balneoloji Laboratuvarı’nda yapılan analizler sonucu, termal suyun hem banyo kürleri şeklinde hem de içme kürleri şeklinde kullanıma uygun olduğu da belgelenmiştir.

 

 

 

 

KAHRAMANKAZAN’DA JEOTERMAL SUYUN AVANTAJLARI:

•       Yerleşim olarak Ankara’ya yakın olması

•       Yatırım alanının geniş ve çeşitliliğin olması,

•       Termal suyun kimyasal özellikleri bakımından hem yıkanabilir hem de içilebilir nitelikte olması,

•       Ankara içerisinde havaalanı yolu ile ulaşıma en yakın jeotermal kaynak olması,

•       Kahramankazan’a yapılacak Savunma Sanayi ve Sanayi İştirakleri için cazip konaklama ve konferans merkezi olması.

  

´  Tesisin Yapıldığı Parselin Alanı: 13,382.00 m2 dir.

´  Tesis 2,385.00 m2 alana  oturmaktadır.

´  Tesis de 10,000.00 m2 yeşil alan bulunmaktadır.

´  Tesisin toplam inşaat alanı 14,045.00 m2 dir.

  

Selçuklu Mimarisi kullanılarak yapılan termal tesis, toplamda 7 kat olarak inşa edilmiş olup içerisinde Fin hamamları, saunalar, solaryum, aroma terapi salonları, masaj odaları, jakuziler, kil ve tuz salonları bulunmaktadır.

    

Ayrıca tesis içerisinde;

-Yarı Olimpik Yüzme Havuzu,

 -Açık Yüzme Havuzu,

 -Bayanlar SPA Merkezi,

-Karma SPA Merkezi bulunmaktadır.

Ayrıca tesise gelen 55 ℃‘lik termal suyun kullanılabilir ısıya düşürülmesinden oluşan ısı kaybı ile tesisin ısıtılması sağlanacaktır.” dedi.

 

 

 

 

 

 


                              

12.04.2017