• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

TÜRKİYE’NİN KEŞFEDİLMEMİŞ JEOTERMAL CENNETİ DİYADİN

24.08.2017

JKBB Başkanı Yaşar Bahçeci ve Danışma Kurulu Üyelerimiz, Ağrı Valisi ve Ağrı Belediye Başkan Vekili aynı zamanda Birlik Danışma Kurulu üyemiz Süleyman Elban’ı makamında ziyaret ettiler. Başkan Bahçeci tarafından birliğimizin güncel çalışmaları ile ilgili bilgiler verilerek, Ağrı ve çevresinde gerçekleştirebileceğimiz yenilenebilir enerji eğitim programları ve toplantılar ile ilgili istişarelerde bulunuldu.

Yapılan ziyaretin ilk gününde Diyadin İlçesi Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili olan Olgun Öner makamında ziyaret edilerek, Diyadin’in jeotermal potansiyeli ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alındı. Başkan Bahçeci; üyemiz olan Diyadin Belediyesi’ne jeotermal başta olmak üzere yenilenebilir enerji hakkında her türlü teknik destek verilebileceğini belirtti.

  

 

Bahçeci ve Kaymakam Öner’in bulunduğu heyet birlikte Diyadin’de bulunan jeotermal sahaları, jeotermal ile ısıtılan seraları ve projeleri gezdiler.

  

Heyet ilk önce -40 oC’de bile üretim yapılabilen jeotermal ısıtmalı seraları gezerek teknik incelemelerde bulunuldu.

  

Bahçeci; Türkiye’nin Reykjavik’i olarak bilinen Diyadin’in jeotermal kaynaklar açısında oldukça zengin ve turizme açılması gereken bir yer olduğunu söylerek,  75 oC sıcaklığa sahip, doğal çıkış yapan jeotermal sahaların ve doğal oluşum krater havuzların kesinlikle turizme açılması gerektiğini belirtti. Bu gezi ile birlikte Diyadin’in Türkiye’nin keşfedilmemiş jeotermal cenneti olduğu bir kez daha kanıtlandı.

24.08.2017